آخرین بروزرسانی های سایت

https://www.download.zeynal.ir/imagemataleb/eye-1.jpg

 

مگس پران یا فلوتر در حقیقت لکه های کوچکی هستند که مدام جلوی چشم به این طرف و آن طرف میروند .این عارضه بیشتر زمانی که به یک چیز روشن ، مانند کاغذ سفید یا آسمان آبی بیشتر توجه می کنید ، رخ می دهد.حرکت این لکه های سیاه مقابل چشم می تواند آزار دهنده باشد ، اما به طور کلی در دید افراد تداخل ایجاد نمی کند.

گاهی اوقات این جسم شناور در چشم ممکن است یک سایه ظریف در طول بینایی ایجاد نماید. اما این شرایط تنها در انواع خاصی از نورها اتفاق می افتد.بسیاری از مردم بهنگام بروز این شرایط بی توجه هستند و به ندرت به دنبال درمان فلوتر میروند.
اما گاهی اوقات اجسام شناور در چشم میتواند نشانه ای از یک بیماری جدی ترباشد.اگربه طور ناگهانی متوجه افزایش تعداد این لکه های سیاه در چشم شدید ، سریعا به چشم پزشک مراجعه نمایید.اگر این عارضه با نابینایی یا حساسیت به نور همراه بود فورا با به یک متخصص چشم مراجعه نمود.اگر سریعا این بیماری درمان نشود، می تواند منجر به کاهش دید دائمی شود. این علائم ممکن است توسط ،جداشدگی شبکیه ،اشک شبکیه ،خونریزی داخل چشم ایجاد شود.

 

علائم مگس پران
مگس پران در اشکال مختلفی ظاهر میشود، از قبیل:

نقطه های سیاه یا خاکستری
خطوط پرپیچ وتاب
رشته نخ که می تواند برجسته و نیمه شفاف باشد
خطوطی مانند تار عنکبوت
خطوطی حلقه شکل

 

علل مگس پران

اغلب این اجسام شناور در چشم توسط بلورهای کوچکی از یک پروتئین به نام کلاژن ایجاد می شود.محفظه پشت چشم با یک ماده ژل مانند به نام زجاجیه پر شده است.
با افزایش سن، زجاجیه و میلیون ها الیاف کلاژن منقبض و تکه تکه می شوند.این تکه ها در زجاجی انباشته می شوند. ژل شفاف زجاجی (که در اوایل زندگی به طور کامل پشت چشم را پر کرده) سایزش کاهش می یابد و دیگر نمی تواند این فضا را پرکند و در بعضی جاها به هم می چسبند و با عث کدورت میشوند که سایه این کدورت بر روی شبکیه به صورت مگی پران دیده می شود. به علاوه در برخی افراد سالمند ، قسمتی از رشته های زجاجیه که به شبکیه متصل هستند از جایشان کنده و به داخل بخش های مرکزی زجاجیه می افتند و این یکی از شایع ترین علل ایجاد مگس پران است . این تغییرات می تواند در هر سنی رخ دهد.اما اغلب بین سنین 50 و 75 رخ می دهد، به خصوص در افرادی که بسیار نزدیک بین و یا عمل جراحی آب مروارید داشته اند.

 

به ندرت، مگس پران می تواند در نتیجه عملهای جراحی چشم رخ دهد ، از قبیل:

 

بیماریهای چشم
آسیب چشم
رتینوپاتی دیابتی
تومورهای چشم مانند لنفوم
اختلالات جدی چشم مرتبط با مگس پران عبارتند از:
جداشدگی شبکیه
اشک شبکیه
خونریزی زجاجیه
التهاب زجاجیه و شبکیه ناشی از عفونت های ویروسی، عفونت های قارچی، یا التهاب های خود ایمنی
تومورهای چشم

مگس پران نیز گاهی اوقات با سردرد میگرنی بهمراه است.

 

زمان مراجعه به چشم پزشک

اگر تعداد این نقاط و لکه های سیاه در میدان دیدتان کم شود و در طول زمان تغییر نکند، معمولا یک مشکل جدی چشمی نیست.
اما بسیار حائز اهمیت است که به چشم پزشک مراجعه نمایید اگر:

نقاط و لکه های سیاه در میدان دیدتان به مرورزمان بدتر شود ، به خصوص اگر باعث تغییرات ناگهانی شود.
چشمک زدن به نور و یا از دست دادن بینایی همراه با اجسام شناور در چشم.
افزایش نقاط و لکه های سیاه در میدان دید بعد از عمل جراحی چشم یا ضربه به چشم.
لکه های سیاه در میدان دید همراه با درد چشم

 

درمان مگس پران

معمولا مگس پران نیاز به درمان پزشکی ندارد.اگر این عارضه بسیار آزاردهنده بود ، می توانید ورزش های چشمی را انجام دهید.با حرکت سریع چشم ها به بالا و پایین ، این لکه ها برطرف می شوند .این کار مایع درون چشم را به هم می زند و ذرات را به خارج میدان دید و پارگی را ترمیم میکند.اگر پارگی شبکیه علت ایجاد نقطه های سیاه باشد و توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود ،دکتر ممکن است یک عمل جراحی به نام ویترکتومی را در نظر بگیرد. در این روش، زجاجیه و زباله های شناور حذف و با یک محلول نمکی جایگزین می شوند.

 

عوارض ویترکتومی

جداشدگی شبکیه
اشک شبکیه
آب مروارید

خطرات ناشی از چنین عوارضی بسیار ناچیز است، اما در صورت بروز می تواند برای همیشه به چشم آسیب برساند. به همین دلیل اکثر جراحان ویترکتومی را انجام نمی دهند ، مگر مگس پران چشم باعث نقص بصری فوق العاده ای شود.بدون نظر
نوشته شده توسط زینال

برچسب ها

لیست نظرات

0 نظر

code