آخرین بروزرسانی های سایت

https://www.download.zeynal.ir/imagemataleb/fadakari.jpg

 

یکی از مفاهیمی که برداشت بسیار بسیار بدی از آن شده است ، مفهوم فداکاری است . بیشتر ما فداکاری را ازجان مایه گذاشتن برای دیگران ، تا حد نادیده گرفتن و یا حتی سرکوب نیازهای خود معنی میکنیم .
اما باید توجه داشت که ما زمانی می توانیم واقعاً انسان فداکار و مثمر ثمری برای دیگران باشیم ، که « خود » باشیم .


مفهوم فداکاری ، بیش از همه برای مادران بد جا افتاده است .
مادران ، اغلب به نیازها و عواطف خود بی توجهند . سلامتی ،آرامش و استراحت خود را نادیده می گیرند و همه چیز برای فرزند خود ، فدا میکنند .

جالب آنکه فکر میکنند اگر اینگونه باشند مادر فداکارتر و بهتری هستند . مادری ، در حین توجه به فرزندان و تربیت آنها ، به نیازها و عواطف و سلامتی خود نیز توجه دارد . در نتیجه سالمتر ، با روحیه تر و شاداب تر است و طول عمر بیشتر و مؤثرتری را صرف توجه به فرزندان و مراقبت از آنها میکند .
اما مادری که نسبت به خود بی قید و توجه است و تمام وقت و انرژی خود را صرف بچه هایم کند ، خیلی زود بیمار و بی روحیه و خسته می شود و در نتیجه زمانی می رسد که به جای فداکاری در حق بچه ها ، آنها را به زحمت دردسر می اندازد یعنی عملاً طول عمر فداکاری خود را کاهش میدهد .
شما با توجه به خود ، هم اعتماد به نفس را در خود افزایش می دهید و هم به فرزند خود ، باوری و خود اتکایی و توجه به خود را می آموزید .
شما چگونه انتظار دارید فرزندتان ، به خود توجه کافی داشته باشد و از خود به خوبی مراقبت کند وقتی الگوی رفتاری شما ، این رفتارها را منفی جلوه میدهد؟
فداکاری برای دوستان و فداکاری در محیط کار ، خدمت به دیگران و رفع نیازهای دیگران ، امری پسندیده و بسیار شایان ستایش است اما به شرط آنکه به خود لطمه نزنید .
تا پاسی از شب ، در محیط کار بودن ، بیش از حد توان کار کردن ، عدم توجه به وضعیت غذایی و استراحت و علایق خود ؛ و همه رفتارهای خودشکنانه است که به زودی شما را خسته می کند و از بین میبرد .

فداکاری و از خودگذشتکی اصلی مهم در زندگی و شخص فداکار یک برتری و جایگاه بالاتری نسبت به دیگر انسانها دارند .
فداکاری و از خودگذشتگی اصل مهمی در زندگی که باعث بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی میشود فداکاری برای هر شخصی و در هر کاری لازم وضروری هست فداکاری را میتوان از اتش نشان ها آموخت انها در کار خود بسیار فداکارند و حتی برای انجام کار و وظیفه خود از جان خود نیز میگذرند فداکارترین شخص در همه مردم پدر است پدر هرکسی برای فرزندان خود هرگونه فداکاری و از خود گذشتگی انجام میدهد و به همین دلیل است که فداکار ترین شخص زندگی هرکسی پدر است فداکاری شکل های گوناگونی بین مردم دارد همچون فداکاری برای وطن که ما شهید های بزرگ و و بلند مرتبه زیادی داریم که برای وطن خویش حتی از جان خود گذشته اند فداکاری برای خانواده همچون پدری که تمام وقت خود را با کار کردن میگذراند تا فرزندانش بتوانند در بهترین مدارس و دانشگاه ها درس بخواند و در امکاناتشان برای درس خواندن هیچ کمبودی وجود نداشته باشد ما نیز باید در فداکاری و فداکار بودن کوشا باشیم و آن را در برنامه ها و اهداف اصلی زندگیمان قرار دهیم.بدون نظر
نوشته شده توسط زینال

برچسب ها

لیست نظرات

0 نظر

code